Välkomna till klubbmästerskapet 2026
4 - 6 och 11 - 13 september
Alla klasser spelas med poolspel följt av slutspel. Matchformat anpassas efter antalet deltagare. Varje klass spelas klar på en dag (kan ändras beroende på deltagarantal). Räkna med 2-4 timmar beroende på klassens storlek.
Ambitionen med detta upplägg är att spelare och publik skall hänga kvar på anläggningen en längre stund. Vi tänker också att kiosken/grillen skall vara öppen och således göra det trivsammare. Deltagarna i klassen (föräldrar till de yngre hjälper till) som spelas skall tillsammans sköta detta.
Startavgift
Ingen
Anmälan
Anmälan öppnar 24/7
Anmäl er senast 21/8 online. Max 4 klasser/deltagare.
Lottning och speltider
Senior klasserna och Generationsdubbeln spelas första helgen och juniorklasserna 2:a helgen
Som spelare är man själv ansvarig att hålla sig underrättad om speltider via tennis.se -tävling online. Inga förbehåll godkänns. Tävlingsledningen förbehåller sig rätten att slå ihop klasser vid för få deltagare. Spelschemat finns tillgängligt ca: 1 vecka före start.
Tävlingsbestämmelser
Det kommer att spelas många och korta matcher. Spelform och matchformat styrs av antalet deltagare i klassen. Spelare dömer och räknar själva. Domare/matchledare finns i midi klassen.
Bollar
De yngsta klasserna kör med Orange och Grön boll och övriga klasser med Wilson US Open
Tävlingssidan och anmälan här
Tävlingsledning
Fredrik Åkesson